Pisalo se je več kot 1500 let nazaj, ko je obupana skupina ljudi bežala pred napadi barbarov s severa. Namesto, da so si na kopnem zgradili obrambne zidove, so izkoristili sovražnikovo neznanje v plavanju in tako kot obrambni zid uporabili vodo. Tako je nastalo edinstveno mesto Benetke, danes svetovno znano mesto, ki leži na severozahodu Jadrana. Nahaja se v laguni in je sestavljeno iz številnih otokov.
Do Benetk se lahko zapeljete z avtomobilom, avtobusom ali katamaranom. Če se odločite za katamaran, priporočam katamaran, ki ima poleg notranjih prostorov za potnike tudi zunanjo palubo, kjer lahko potnik uživa ob razgledu (kot naprimer ‘Prince of Venice’). Izhodišče poti predstavlja slovenska obala (Izola, Piran), pa tudi hrvaška Istra (Umag), vožnja pa traja približno dve uri in pol.
Če se podate v Benetke iz Ljubljane z avtomobilom, je pot dolga 240 kilometrov. V samo mesto z avtomobilom ne boste mogli. Plačljiva parkirišča so urejena ob robu mesta, cene parkiranja pa so odvisne od same lokacije. Več o samem načinu in mestu parkiranja se lahko pozanimate na spletu.
Velike križarke, ki so še do nedavnega plule mimo središča Benetk, pa je od sedaj plovba prepovedana. Odločitev je sledila večletnim opozorilom, da lahko velike križarke mestu povzročijo nepopravljivo škodo. Z prepovedjo želijo zaščititi sistem beneške lagune.
Ulice nadomeščajo vodni kanali, avtomobile in ostala cestna prevozna sredstva pa plovila. Če se pripeljete s katamaranom, se raziskovanje mesta začne v pristanišču San Basilio. Od tu naprej se lahko proti doplačilu odpravite na taxi ladjico, ki vas popelje do samega središča mesta, ali pa se peš sprehodite do trga sv. Marka (približno pol ure hoje).
Trg sv. Marka je najbolj obiskan trg na svetu in se nahaja v »srcu« Benetk, v samem središču majhnega vodnega mesta. Palače, ki se nahajajo na tem prečudovitem trgu, so bile zgrajene v različnih obdobjih, v njih pa se prepletajo različni prekrasni arhitekturni slogi.
Med najbolj pomembnimi je Doževa palača, ki je bila nekdaj sedež doža in je simbol Benetk. Za vstop v palačo je vedno čakalna vrsta. Doževa palača je tipična gotska palača. V njej je prebival beneški dož oziroma vojvoda. Današnja stavba je bila zgrajena med leti 1309 in 1424, pri gradnji čisto nove palače v 12. stoletju (l. 976 je bila prejšnja popolnoma požgana) so se odločili za arabsko-bizantinski slog z beneškimi motivi. Palača se je skozi svojo zgodovino nenehno spreminjala in večala, celotna zgradba pa ima danes videz velikanske kocke, ki plava na morju.
V mestnem jedru se nahaja bazilika sv. Marka; na eni strani je zvonik in zaliv sv. Marka, na drugi strani pa znameniti stolp z uro. Renesančni stolp z uro se vzpenja v bližini bazilike sv. Marka in je bil zgrajen v 15. stoletju. Na balkonu se v rimskih številkah kaže točen čas, veliki bronasti figuri pa oznanjata vsako polno uro.
Zvonik na trgu sv. Marka je najvišja stavba v mestu in je s svojimi 98 metri statusni simbol mesta. Izvirnik je bil zgrajen v 11. stoletju vendar se je pod svojo težo zrušil leta 1902. Na njegovem mestu so kasneje zgradili kopijo.
Dva stebra, ki stojita ob morju na trgu Piazzeta, ponazarjata svetnika mesta in pomenita uradni vhod v mesto.
V pritličju pa se vrstijo arkade s trgovinami in kavarne iz 18. in 19. stoletja. Najbolj znana kavarna je Caffe Florian, ki stoji na Markovem trgu. Je tudi najstarejša neprekinjeno še delujoča kavarna na svetu, odprta je bila daljnega leta 1720.
Bazilika sv. Marka je glavna beneška katedrala bizantinske arhitekture in prikazuje zlitje orientalske in evropske arhitekture. Bazilika je okrasni simbol trga in celotnega mesta. Skoraj 1000 let je bila Doževa zasebna kapela, leta 1807 pa je postala Beneška katedrala. Je zelo razkošna stavba z obilico mozaikov iz 13. stoletja, večji del notranjosti pa je okrašen z zlatom.
Napoleonova plesna sala – Sala Napoleonica – se nahaja nasproti bazilike sv. Marka in je najmlajša stavba na trgu. V svoji stavbi je Napoelon prirejal zabave ter sprejeme. V stavbi se danes nahaja muzej, v katerem spoznavamo skrivnosti beneške umetnosti in zgodovine. Benetke so znane po številnih muzejih, v zasebnem muzeju hranijo slike številnih svetovno znanih umetnikov. V knjižnici Marciana lahko danes najdete več kot milijon zbirk beneške kulture in zgodovine ter bogato zbirko grške kulture.
Benetke so zaradi kanalov znane tudi kot mesto mostov, bilo naj bi jih kar 400. Najbolj znan med njimi je Rialto, s katerega se ponuja izreden pogled na najlepšo vodno ulico na svetu – Canale Grande.
Vodni avtobus naredi lepo krožno pot po kanalu Grande. Vožnja traja dobro uro, cena na odraslega pa je približno 8 EUR.
Vožnja z gondolo, slovitim romantičnim beneškim čolnom na vesla pa je izkušnja, katero ni mogoče doživeti nikjer drugje na svetu, zato je tudi cena temu primerna.
Na kavo ali kosilo se raje kot v samo jedro, t. j. trg sv. Marka, kjer so cene visoke, odpravite na kakšen drug trg, ki se skriva med hišami. Stare, ozke ulice ponujajo veliko romantičnih kotičkov, trgovinic in restavracij.
Pri raziskovanju mesta vam bo v pomoč zemljevid Benetk in oznake na ulicah. Vseeno pa se boste zagotovo vsaj enkrat izgubili v labirintu ulic. A večina ulic vodi na trg sv. Marka, na podlagi katerega se boste lahko spet lažje orientirali.
Obisk Benetk odsvetujem na vrhuncu turistične sezone (julij, avgust), saj sprehod pod žgočim soncem ni prijeten, prav tako v tem času oblega mesto največ turistov.
Izlet v Benetke je običajno enodneven, na ta način sem jih obiskala večkrat tudi sama. Zaradi tega si še nisem utegnila ogledati barvitega otoka Burano in še veliko ostalih zanimivosti, saj je en dan za ogled vsega premalo. Če si želite ogledati tudi nočni utrip mesta, je vredno prenočiti.
Avgust 2018