Bukovniško jezero

Bukovniško jezero je akumulacijsko jezero, ki leži južno od naselja Bukovnica na jugovzhodnem delu Goričkega v občini Dobrovnik. Od Murske Sobote je oddaljeno 20 kilometrov.

Jezero je veliko približno 7 hektarjev, povprečna globina jezera znaša 3 metre, največjo globino pa doseže pri osmih metrih. Obdaja ga kostanjev in bukov gozd, okrog njega pa poteka gozdna učna pot, ki je dolga približno 1700 metrov.

  

Kako priti do jezera? V vasici Dobrovnik nas informativne table usmerijo proti Bukovniškemu jezeru. Po dobrem kilometru in pol pridemo do velikega plačljivega parkirišča, kjer celodnevna parkirnina znaša 2,5 evra. Ob jezeru imajo tudi urejeno sodobno parkirišče za avtodome.

Jezero je pravi biser Pomurja, saj ponuja veliko možnosti za aktivnosti za vse generacije. Idealno je za počitek, sprehode, otroško igro, uživanje v adrenalinskem parku, kolesarjenje, ponuja pa tudi možnost piknika v naravi, ribolova in nenazadnje tudi nabiranja nove življenjske energije. Vseeno pa jezero za kopanje ni priporočljivo.

Z energijo vas lahko zapolnijo različne energijske točke, ki se nahajajo tik ob jezeru, v gozdu in ob Vidovem izviru, ki privablja tudi romarje. Vse točke so opremljene z leseno tablo, na kateri sta številka in napis. Zdravilne energijske točke ugodno vplivajo na človekovo počutje in vas hitro napolnijo z novo energijo.

Ko prestopite lesen most ljubezni, prispete do znamenite kapelice Sv. Vida, kjer se nahaja istoimenski izvir. Izvir je znan po svoji zdravilni moči, saj ustno izročilo pravi, da če si izpiraš oči z vodo iz izvira Sv. Vida, se vam vid izboljša. In res lahko ob izviru srečate veliko ljudi z vedri v rokah, ki kar čakajo v vrsti, da si vanje natočijo zdravilno vodo. Mnogi v to izročilo verjamejo, a tudi tisti, ki ne, jih že  sprehod skozi gozd napolni z mirnostjo in zadovoljstvom.

V gozdu se nahaja tudi adrenalinski park, ki je najbolj privlačen za najmlajše obiskovalce, saj lahko na varen način zaužijejo svojo tako želeno dozo adrenalina.  

Ob samem jezeru se nahajajo 4 leseni liki, med katerimi ima vsak med njimi svoj pomen.  Meni najljubši je bil ljubki žabec Jezernik, ki bdi nad živalmi okoli jezera.

Med jezerom in parkiriščem se nahaja večja brunarica, kjer lahko tudi kaj pojeste, in ena manjša, kjer lahko popijete kavico in okusite res odličen sladoled – izbira različnih okusov je res pestra. Za domov pa lahko kupite tudi kak spominek ali izdelek domače obrti v prodajalnah, ki se nahajajo kar na prostem.

Bukovniško jezero predstavlja odličen skok v naravo in je zelo priljubljeno med domačini, ne manjka pa tudi obiskovalcev iz sosednjih držav (Avstrije, Madžarske, Hrvaške), zaradi česar zna biti ob vikendih  kar gneča.

Ljubitelji orhidej in ostalih tropskih rastlin pa boste zagotovo obiskali tudi Ocean Orchids, ki se od jezera nahaja le slabih 6 kilometrov stran. Obiskala sem ga tudi sama, vendar me tropski vrt ni najbolj navdušil. Notri je tudi zelo vroče zaradi samih rastlin, saj tropske rastline uspevajo le v vročem podnebju. Vstopnina je 5 evrov, v ceni pa je 2,5 evra dobroimetja za nakup artikla v njihovi trgovini. Dobila sem občutek, kot da je vstopnina bolj kot za ogled vrta namenjena temu, da v njihovi trgovini kupiš kakšen spominek ali rastlino – kjer pa so cene kar visoke.

Na njihovem vrtu se nahajajo tropske rastline, med rastlinami pa seveda prevladujejo orhideje. Obiskovalcem je predstavljenih nekaj izbranih tropskih rastlin, ki jih v takšni ali drugačni obliki srečujemo vsak dan, pri njih pa jih lahko spoznate in opazujete povsem od blizu. Med zanimivejšimi rastlinami so tako kava, poper, ananas, flamingovci, mesojede rastline, vanilija in pa seveda orhideje.

 

Fotogalerija

September 2020

Dodaj odgovor