Stari grad Celje leži na vzpetini na obrobju Celja. Že na prvi pogled se da začutiti njegovo mogočnost in hkrati strašljivost, h kateri botruje njegovo kamnito obzidje. Do gradu lahko pridemo peš, ali se po cesti pripeljemo z avtomobilom, saj je na vrhu urejeno parkirišče.
Pešpot se prične pri glavni Železniški postaji. Pol ure dolg sprehod, ki poteka sprva ob reki Savinji in železnici, nas pripelje do vznožja Grajskega hriba oziroma do izhodišča Pelikanove poti. Gre za priljubljeno sprehajalno pot, ki se ves čas zmerno vzpenja skozi gozd, ki nas v 25 minutah pripelje pod grajsko obzidje.
Za vstop v grajsko dvorišče je potrebno plačati vstopnino, ki pa ni visoka, v njej pa je zajeta tudi kava iz grajske kavarne. Priporočam dopoldanski obisk gradu, saj je na gradu na voljo veliko zanimivih razstav, kamor pa je dostop omogočen le do 17. ure oziroma odvisno od urnika – sama sem prišla v popoldanskem času in zato imela premalo časa , temu pa se bom v prihodnje vsekakor izognila.
Obisk Celjskega gradu je lep izlet v vseh letnih časih – priporočam le, da ga obiščete ob lepem vremenu, saj grad ponuja veličasten pogled na samo mesto Celje, reko Savinjo in njeno okolico. Grad si lahko ogledate samostojno, lahko pa se udeležite vodenih ogledov. Med ogledom se sprehajamo okrog starodavnih zidov, ki pričajo o bogati zgodovini gradu, po stopnicah pa se lahko povzpnemo na Friderikov stolp, zaradi katerega je grad tudi prepoznaven. Vrh stolpa je pohoden in služi kot odlična razgledna točka.
V Friderikovem stolpu se nahaja t. i. razstava groze. Ogled razstave je vključen v osnovno ceno vstopnice za obisk gradu. Občutek groze je le še večji zaradi krvavo rdečih barv in glasbe, ki prostor napolni z občutkom strahu. Na razstavi so razstavljene replike mučilnih naprav, ki so jih imeli v srednjeveški časih za izvajanje krutih kazni.
V poletnih mesecih se osrednje grajsko dvorišče spremeni v glavno prizorišče poletnega dogajanja, koncertov, gledaliških predstav na prostem in podobno.
Januar 2019