Golica

Golica se nahaja na nadmorski višini 1835 metrov, nad Jesenicami. Med pohodniki je najbolj priljubljena spomladi, ko na pobočjih cvetijo narcise. Golica predstavlja tudi naravno mejo med Avstrijo in Slovenijo, saj južni del Golice sega prek same državne meje Slovenije.

Golica ima prostrane travnike s čudovitimi razgledi. Z vrha grebena se odpira pogled na avstrijsko Vrbsko jezero in Celovec ter na Julijske in Kamniško Savinjske Alpe. Slavo njene lepote pa so v svet ponesli tudi Avseniki s svojo znamenito polko ‘Na Golici’.

Na vrh vodi kar nekaj poti, tako lahke kot tudi delno zahtevne, za vse poti pa boste potrebovali najmanj dve uri časa, da se povzpnete na vrh.

Ena izmed krajših poti (dobri 2 uri v eno smer), zapeljemo se proti Jesenicam, na izvozu Lipce pa nas oznake za Planino pod Golico usmerijo na vzpenjajočo se cesto, kjer nas cesta kmalu pripelje v omenjeno vas. Tu nadaljujemo do naslednjega križišča, kjer se nahajajo številne planinski kažipoti, vse dokler ne prispemo do parkirišča.

Od parkirišča nas asfaltirana vzpenjajoča se cesta pripelje do kmečkega turizma, kjer nadaljujemo desno v smeri Golice. Hodimo v prijetni senci. Po približno pol ure hoje prispemo do makadamske ceste, ki ji sledimo, a le do spodnje postaje tovorne žičnice.

Od žičnice nadaljujemo po malo bolj strmi poti skozi redek gozd. Po dobri uri hoje pridemo iz gozda na neporaščena pobočja. Ko zagledamo kočo, nas loči le še zadnji strmi del poti.

Od koče se odpira čudovit razgled na vrhove Julijskih Alp, še lepši pa je pogled z vrha Golice. Zato si prihranite še nekaj moči, da se povzpnete na sam vrh. Od koče naprej pot sprva poteka po položnih travnatih pobočjih, kjer se začnejo polja belih narcis. Kmalu se pobočje prične vzpenjati in po približno slabe pol ure prispete na razgledišče grebena Golice.

Narcis pa nikar ne trgajte in ne hodite po njih. Gorska narcisa je namreč zaščitena rastlina, zato je prepovedano zlasti trganje, rezanje in ruvanje narcis. Ni pa prepovedano, da narcise občudujete z očmi in naredite kakšno lepo fotografijo.

Ker je v času cvetenja narcis, še zlasti ob vikendih, zelo velik obisk pohodnikov  iz vse Slovenije, vozi v tem pomladnem času brezplačni avtobus iz Jesenic vse do izhodišča (Planina pod Golico). Tudi pri sami koči, ki nudi tudi hrano, zna biti v tem času kar vrsta za prodajnim pultom, zato priporočam, da ko boste čakali v vrsti, imejte s seboj za vsak slušaj še kakšen prigrizek, da lakota in žeja ne bosta prehudi.

Ker so pobočja Golice prostrana, se boste na vrhu zagotovo zadržali dlje časa, saj nudijo sprehodi po prostranih travnikih z neverjetnimi razgledi pravo pašo za oči.

Golica je najlepša za obisk v času, ko zacvetijo bele narcise. Vzpon na Golico je primeren tudi za družine, a naj bo v suhem vremenu in z ustrezno opremo, saj so strma pobočja lahko nevarna za zdrs.

Narcise najprej množično zacvetijo po nižjih pobočjih pod Golico, v vasicah Planina nad Golico, Plavški in Javorniški Rovt. Vasice so manj obljudene od Golice in prav tako z lepimi poljanami narcis.

Ker je Golica travnata in je od daleč videti gola, je od tod njeno ime, zato ne pozabite na pokrivalo. 

Fotogalerija

Dodaj odgovor