Izvir Kamniške Bistrice

Globoko v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp se nahaja dolina Kamniška Bistrica. Dolina je priljubljeno izhodišče za različne pohodniške ture in za raziskovanje njenih naravnih znamenitosti, ki se skrivajo v sami dolini.

Planinski dom v Kamniški Bistrici se nahaja približno 14 kilometrov od Kamnika, tik ob izviru Kamniške Bistrice. Od doma je lep pogled na gore, ki je tudi izhodišče za južne pristope v pogorje Kamniško-Savinjskih Alp. Dom poleg hrane ponuja tudi prenočišča.

   

Do doline pridemo tako, da od Kamnika sledimo smerokazom za Kamniško Bistrico. Dolina se začne nad vasjo Stahovica pri Kamniku, do cilja pa vodi asfaltna cesta tik do doma v Kamniški Bistrici, kjer je na voljo večje parkirišče. Sama pot do Kamniške Bistrice je malce bolj ovinkasta, a poteka po dobro vzdrževani asfaltni cesti.

Tik ob domu se nahaja čudovit izvir Kamniške Bistrice, ki kmalu zatem izdolbe izjemno globoko in ozko sotesko Predaselj, v »stranski« dolini Kamniška Bela pa se lahko po nezahtevni poti sprehodite do slapu Orglice.

Le nekaj metrov stran od parkirišča oziroma doma, tik pod mostom, se nahaja čudovito turkizno zeleno jezerce, do katerega se lahko sprehodimo in si ga pobliže ogledamo. Okoli jezerca se lahko tudi sprehodimo, vendar je za to potrebna malce večja previdnost zaradi mokrih tal. 

To je izvir ene izmed najčistejših slovenskih rek in kraj, kjer se končajo sive ceste in začne gorski svet tik v osrčju Alp.  Voda v izviru priteka na dan izpod številnih skal, ki so preraščene z mahom, izvirski tok pa že kmalu začne ustvarjati majhne slapove in brzice. Višina vode v jezeru je odvisna od padavin in letnega časa. Voda je zelo čista in naj bi imela blagodejno energijo, zato naj vas ne preseneti, če boste tudi v zimskem času, ko ima voda le 2°C, opazili ljudi, ki se tam kopajo. A kopajo se le tako, da se za nekaj minut podajo v vodo, kjer ne plavajo, temveč samo stojijo v vodi do ramen teh nekaj ‘dolgih’ minut. Radiostezisti pravijo, da je Kamniška Bistrica energijsko zelo močna, še posebej pri izviru reke in pri kapelici.

Ob planinskem domu se nahaja kapelica, ki je bila postavljena že leta 1897. Posvečena je Lurški Materi božji. V bližini doma se nahaja tudi Plečnikov dvorec, ki je nekoliko nenavaden dvorec kralja Aleksandra oziroma nekdanja kraljeva lovska koča. Načrte zanjo je izdelal sam arhitekt Jože Plečnik, njena zunanjost pa je preprosta, saj je dvorec želel vključiti v naravno okolje doline. Sem pa prebrala, da je toliko bolj bogatejša sama notranjost dvorca, za katero pa mislim, da ni na ogled.

Priporočam, da se sprehodite vsaj še do Spominskega parka, saj je pot do tja zelo lepa in nezahtevna. S parkirišča se pot nadaljuje naprej po makadamski cesti. Kmalu pridemo na križišče in do prvih planinskih smerokazov, ki kažejo naravnost na Kokrško in desno na Kamniško Sedlo. A sami se podamo po gozdni cesti v smeri spominskega parka. Po približno 10 minutah hoje nas pot pripelje do hudournika Krvavca, kjer nas kažipot usmeri na levo čez Krvavški most. Pod Krvavškim mostom se lahko spustimo tudi do samega hudournika, kjer se nam odpre lepa fotografska kulisa.

Sledimo tablam za spominski park; lahko gremo čez Krvavški most, lahko pa tudi kar naravnost naprej mimo mosta po makadamski cesti, kjer s poti lahko občudujete čudovite slapove in brzice.

Kmalu prispemo v gozd, kjer se nahaja Spominski park. V njem so zbrane spominske plošče planincev in drugih oseb, ki so izgubili življenje v Kamniško-Savinjskih Alpah. A napis na spominski plošči sicer ne pomeni nujno, da je planinec doživel nesrečo v teh gorah; več gornikov ima v parku spominsko ploščo, čeprav so se ponesrečili tudi drugje – so pa bili na Kamniškem doma. Med njimi ima posebno mesto Tomaž Humar.

Sprehod od parkirišča do spominskega parka je nezahteven, skoraj celotno pot pa ima pohodnik lep pogled na gore. Sprehod vodi nekaj časa tik ob hudourniškem gorskem potoku Krvavca, približno 45 minut hoje v eno smer. V poletnih mesecih je vode tam malo, bele apnenčaste skale v strugah pa opozarjajo na hudourniško naravo reke.

Gre za čudovit enodnevni izlet v naravi, ki je primeren skoraj za vsakega in v vseh letnih časih.

Fotogalerija

Izleti, Januar 2021

 

 

 

Dodaj odgovor