Do izvira reke Soče vodi magistralna cesta Vršič – Bovec, pri odcepu pa se usmerimo za kočo pri izviru Soče – kar velja tudi, če se peljemo iz Kranjske gore proti Bovcu in obratno. V bližini vasi Trenta se dokončno usmerimo na stransko cesto v smeri izvira reke Soče.
Cesta nas po krajšem vzponu hitro pripelje do parkirišča pred kočo pri izviru Soče. Priporočam, da avto parkirate že prej, zlasti ob vikendih in med turistično sezono, saj boste blizu izvira zelo težko našli prosto mesto. Namesto iskanja parkirišča se raje malce več sprehodite, saj pot do vznožja slapa ni pretirano dolga, niti ni zahtevna. V koči je danes gostilna, tako da lahko na tistem mestu tudi kaj pojeste.
Pot od koče do slapu je dolga približno kilometer in je razmeroma nezahtevna, paziti je potrebno le ob visokem vodostaju, ko so skale ob slapu spolzke. Slap je stisnjen med skalne pečine.
V nadaljevanju poti pa proti izviru zavijemo na zahtevno pot, kjer je obvezna planinska obutev. Pot je sicer zavarovana s klini, vseeno pa bi jo odsvetovala otrokom, starejšim in vsem tistim, ki so telesno manj pripravljeni oziroma se bojijo višine. Pot je namreč strma, tehnično zahtevna, s pomočjo varoval pa je potrebno prečkati tudi skalnato polico.
Tudi sama sem raje ostala le pri slapu, v nadaljevanju pa prilagam fotografijo od izvira, ki so jo poslikali moji bolj pogumni kolegi.
Izvir reke Soče se nahaja na nadmorski višini približno 990 metrov ob vznožju visokega Travnika. Voda, ki privre iz bližnje jame, se že kmalu spusti po strmih brzicah in povsem na začetku tudi po manjšem slapu.
Po potepu sem se odpravila na domače kosilo s prekrasnim razgledom, in sicer na Vršič. Gre za najvišji slovenski cestni prelaz (nahaja se na višini 1611 metrov), ki povezuje Gorenjsko s Trento.
Na vrh pelje asfaltno tlakovana cesta, ki ima kar 50 serpentin. Vršič je priljubljena izletniška točka za pohodnike, saj je izhodišče za Malo Mojstrovko, Jalovec in Slemenovo Špico.
Lahko pa se z Vršiča odpravite na njegov vrh po kratki in nezahtevni poti, ki vam bo vzela 30 minut in se vzpne vse do višine 1737 metrov. Vršič je zelo priljubljen tudi med ovcami, ki se še posebej rade zbirajo na parkiriščih.
Ob jasnem vremenu pogled iz Vršiča seže daleč naokoli.
Priporočam še ogled Ruske kapelice, ki se nahaja v gozdu, nekaj metrov stran od ceste in sicer na petem kilometru ceste Kranjska gora-Vršič na nadmorski višini 1.100 metrov. Postavljena je bila v spomin ruskim vojakom, ki jih je zasul snežni plaz med gradnjo ceste čez gorski prelaz Vršič. Zgradili so jo leta 1916.
Če vse to združite, boste imeli zelo lep enodnevni izlet, preživet aktivno v naravi.