Kostanjevica na Krki je mestece, ki leži na umetnem otoku na reki Krki. Zaradi pogostih poplav se je mesteca oprijelo ime ‘dolenjske Benetke’. Gibanje po starem delu mesta, ki se nahaja na otoku, je ob poplavah namreč možno le s čolni. Tako boste ob mnogih hišah poleg avtomobilov videli parkirane tudi čolne – vsaka hiša na otoku ima namreč na svojem dvorišču vsaj enega.
Kostanjevica je najstarejše (nastalo leta 1252) in tudi najmanjše mesto na Dolenjskem. Sodi med pomembnejše kulturno središče Dolenjske že več stoletij. Mesto je od Ljubljane oddaljeno slabih 100 kilometrov.
Na približno 500 metrov dolg in 200 metrov širok otok vodita dva večja lesena mostova, namenjena prometu, poleg njiju pa je speljan še most, ki ga uporabljajo le pešci. Leseni hrastovi mostovi so značilni za mestece, najbolj zanimiv med njimi pa je Tercialski most, izdelan po ideji arhitekta Jožeta Plečnika. Tako kot mostova, sta tudi dve cerkvi vsaka na svoji strani otoka.
Osrednji del Kostanjevice se nahaja na Kambičevem trgu. Hiše v starem jedru stojijo ob dveh vzporednih cestah, pot od enega mostu na eni strani in do drugega pa bo od vas terjala le en kratek sprehod. Na otoku se nahaja župna cerkev Svetega Jakoba iz 13. stoletja, cerkev Sv. Miklavža, ministerialni dvorec iz konca 15. stoletja, stara mitnica iz 17. stoletja, Bertollijeva hiša iz začetka 20. stoletja in druge.
V mestni čolnarni na Krki, ki se nahaja na nabrežju reke Krke ob lesenem mostu in vodi na otok, si lahko izposodite čoln, kajak, kanu ali sup. Po vodni gladini se lahko zapeljete sami ali pa v spremstvu čolnarja ter si mestece ogledate še iz žabje perspektive. Ob čolnarni je urejeno tudi kopališče in gostinski lokal, ki predstavlja prijeten kraj za klepet ob kavi. Poleg čolnarne se nahaja večje makadamsko parkirišče.
Kostanjevico sem obiskala v jesenskih dneh, in sicer po obilnem deževnem obdobju, zato je bila reka Krka obarvana bolj v rjavo barvo in ni bila nič kaj zelena lepotica, kot jo velikokrat opisujejo. Je pa mestece obdano z lepo naravo; v bližini se nahaja Krakovski gozd, ki se vzpenja v hribovite zelene Gorjance.
Najpomembnejši kulturni spomenik zunaj otoka je bivši cistercijanski samostan. Domačini mu pravijo tudi Klošter ali Grad. V samostanu je sedež galerije Božidarja Jakca. Galerija je poznana po grafičnih zbirkah in parku skulptur Forma Viva (t. j. mednarodni simpozij kiparjev, kjer je na ogled več kot sto skulptur).
Kostanjevica ima raznoliko kulinariko, vinarstvo, kulturo; hkrati pa gre za edino slovensko mesto, ki se nahaja na otoku, z bogato naravno in kulturno dediščino.
Izlet, Oktober 2019