Kadar obiščem center Ljubljane in mi to dopušča čas, se zelo rada vzpnem na Ljubljanski grad, ki stoji na vzpetini nad mestom. Za obisk gradu potrebujete le uro ali dve, seveda pa lahko tudi več, če se na gradu zamotite z ogledom razstav in preučevanjem njegovih številnih skritih kotičkov.
Vse poti na grad vodijo iz starega mestnega jedra; ena pot vodi po ulici točno nasproti Ljubljanske tržnice, nekaj metrov stran od vzpenjače, medtem ko gre druga mimo Gornjega trga. Poti na grad so lahke, lahko jo prehodi skoraj vsak, pot na vrh 376 metrov visokega griča pa praviloma ne traja več kot 15 minut in ponuja precej lepih razglednih točk. Za nekaj evrov vas lahko na vrh pripelje tudi vzpenjača ali mestni vlakec Urban. Na Ljubljanski grad se je možno pripeljati po asfaltirani cesti tudi z avtomobilom, saj imajo na vrhu urejeno parkirišče.
Obisk je primeren v vseh letnih časih, razgled na mesto je ob jasnem vremenu vsakokrat čudovit. Pozimi občasno zaradi varnosti zaprejo določene poti zaradi snega in poledice, zato je dobro pred odhodom na grad razmisliti tudi o alternativnih poteh, če ne drugače tudi z uporabo vzpenjače ali avtomobila.
Na grajskem griču so urejene sprehajalne poti, ki vodijo skozi gozd. Najbolj posebna med njimi vodi po prenovljenem obzidju (na t. i. Plečnikovih Šancah), lučaj stran od samega gradu. Tu so ostanki utrdbe, ki so nekdaj varovali grad. To zanimivo sprehajališče, ki je v prijetni senci dreves, je zasnoval arhitekt Jože Plečnik. Gre za zelo priljubljeno pot, ki je namenjena zgolj pešcem in ima urejeno okolico.
Na grajskem dvorišču lahko ob lepem vremenu popijemo kavico ali se okrepčamo s katero drugo pijačo, za bolj hladne dni pa se večina obiskovalcev presede v notranjost gradu, kjer imajo prijetno urejen ambient. Če želite na najvišjo točko Ljubljane, oziroma na razgledni stolp gradu, kjer je razgled tudi najlepši, morate zanj plačati vstopnino. V ceni je poleg obiska stolpa zajet tudi obisk gradu, razstave slovenske zgodovine in ostale zanimivosti, ki se nahajajo v zaprtem delu gradu. Dostop do razgledne terase pa je brezplačen in ponuja čudovit razgled na mesto, okoliške hribe in na samo grajsko dvorišče.
Grad je še posebej lep v prazničnem decembru, ko zasije v svoji značilni modri barvi, ki pa se spreminja in preliva tudi v druge. Za obiskovalce na gradu običajno pripravijo dogodke, ki hitro pričarajo praznično vzdušje; med njimi naj izpostavim jaslice, grajski praznični sejem in številne prireditve za najmlajše. Še posebej je lepo v večernih urah, ko mesto zasije v prazničnih lučkah. Na Silvestrovo točno ob polnoči iz gradu sprožijo veličasten ognjemet, zaradi katerega je silvestrovanje v Ljubljani na prostem še toliko bolj priljubljeno.
Ko govorimo o gradovih ne moremo mimo ječ. Tudi Ljubljanski grad pri tem ni izjema.
Eden najstarejših ohranjenih delov Ljubljanskega gradu je grajska kapela, ki jo odlikujejo slikovite poslikave. Je edini večji arhitekturni spomenik v Sloveniji, ki je poslikan z deželnimi grbi.
Če obiščete Ljubljano, je obisk Ljubljanskega gradu zaradi svoje prepoznavnosti in številnih dogodkov, ki se na njem odvijajo, vsekakor obvezen postanek. Grad je prizorišče tudi številnih porok.
Enodnevni izlet, December 2018