Mozirski gaj ni samo park cvetja, je tudi etnografski muzej na prostem. Slovenski vrtnarji so ga z pomočjo domačinov v 80-letih 20.stoletja uredili iz zaraščene gmajne v katerih so bila divja odlagališča smeti.
Razprostira se na 7 ha, ima 100 gredic, 200.000 posejanih tulipanov in 500.000 skupnih cvetov. Je precej manjši od Arboretuma, a vseeno vreden ogleda. Ob vhodu se »bohoti« več kot 50 let stara lokomotiva. Vstopnina za odraslega je 9,00 EUR.
Ker pa je ravno pred mojim obiskom Mozirje zajelo hudo neurje z točo, so bile v cvetličnem parku uničene skoraj vse cvetlice. Zaradi tega sem več časa namenila muzeju na prostem in si med drugim ogledala;
-kašče, ki so bile nekoč shrambe kmečkega gospodarstva, kmečko hišo z črno kuhinjo in njenim pristnim pohištvom, kovačijo oziroma delavnico za izdelavo orodja, delavnico za popravilo čevljev, čebelnjak, vodni mlin, žago na vodni pogon, najstarejšo mozirsko hišo, leseni kozolec, dom planincev in kapelico Sv.Valentina, ki vabi zaljubljence, da jo obiščejo in izrečejo svoj »da«, saj tu potekajo tudi poročni obredi.
Sredi cvetov stoji zelo lep lesen razgleden stolp, na katerega se lahko povzpnete in občudujete park še iz ptičje perspektive.
Med sprehodom po parku boste opazili ogromne zvončke, ki ob rahlem vetru ali vašem rahlem nihaju oddajajo posebne zvoke iz prosto obešenih cevi. Uglašeni zvončki so naravno glasbilo, ki popestrijo obisk parka. So največji uglašeni vetrni zvončki v Evropi.
Za najmlajše obiskovalce je obvezen obisk Začarane vasi, kjer mali in tudi veliki raziskujejo pravljične hišice.
Sam park leži ob bregu reke Savinje, kar mu daje svoj čar in kjer lahko tudi posedite na lesenih klopeh in uživate ob poslušanju reke.
Ko boste zapuščali park, se sprehodite še ob čudovitem Ribniku Gaj, ki se nahaja tik pred parkom. Tam lahko popijete kavico, če jo niste v parku.
Lep, predvsem pa zanimiv park, ob mojem obisku je manjkala le barvitost rožic, ki pa so bile žal pred dnevi uničene zaradi toče.