Klevevž je skriti biser na Dolenjskem. Poznan je predvsem po naravnih toplicah oziroma naravnem vrelcu, v katerem ima voda skozi celo leto stalno temperaturo okoli 23°C. Iz tega razloga se lahko tu kopamo v vseh letnih časih, tudi pozimi. Ta čudoviti kotiček z manjšimi slapovi ustvarja potok Radulja, ki je izdolbel sotesko s številnimi brzicami.
Klevevž je sicer majhna vasica, ki se nahaja v bližini Šmarjeških Toplic. Do nje pridemo tako, da se zapeljemo po dolenjski avtocesti in na izvozu za Šmarješke Toplice zavijemo proti Šmarjeti. Cesta nas pripelje do vasi Grič pri Klevevžu, kjer vas table usmerijo do toplega vrelca.
Do samih toplic z avtomobilom ne morete, saj je dostop do tam dovoljen le pešcem in kolesarjem. Parkirate lahko na urejenem, a plačljivem parkirišču (5 EUR/dan), in se peš odpravite do toplic. Od parkirišča do toplic vodita dve krajši poti (5 minut hoje); ena bolj strma, druga pa položnejša.
Klevevški bazen, termalni vrelec ali kot mu tudi rečejo Klevevške toplice, se nahajajo v naravnem okolju, obdanem z naravnim kamnom in drevjem, kar pričara res čudovito naravno vzdušje. Morate pa vedeti, da to ni kopališče s kabinami, a vse to odtehta užitek sredi gozda, ko se namočite v prijetno toplo, popolnoma naravno vodo. Ker so to naravne toplice, ki so obdane s skalami, je potrebne malce previdnosti, saj so kamni spolzki. Prav tako ni obilice prostora za plavanje; kakšen zamah ali dva lahko naredite le v manjšem ograjenem bazenčku.
Ker se toplice nahajajo v soteski, je sence na pretek. Počivate lahko na bližnjem travniku v globoki senci, v zavetju gozda. Vse je tu naravno, zato tudi voda ni taka, kot ste jo vajeni v termah. Klevevške toplice so pomembna naravna vrednota in ko jih obiščeš se ti zazdi, kot da si prišel v neobljuden zeleni raj, obdan z džunglo.
V bližini se nahaja grajski park z lepo ohranjenim mlinom, ki si ga lahko ogledamo od zunaj. Tik nad sotesko se nahajajo ostanki gradu Klevevž, v njegovi bližini pa še spodnja in zgornja Klevevška jama, za katero pa mislim, da ni na ogled oziroma je njen ogled možen le v spremstvu.
Pri samem vrelcu ni gostilne, se pa v bližini nahajajo kmetije, ki ponujajo okusno domačo hrano. Če pa želite v toplice, ki ste jih vajeni, pa se v bližini nahajajo tudi Šmarješke toplice z notranjimi in zunanjimi bazeni.
No, ker se na koncu sproščanja in namakanja v zelenem okolju prileže dobra kapljica, je tako prav, da obiščete vinsko fontano oz. izvir cvička, ki se nahaja nekaj minut vožnje stran, v Šmarjeti. Iz pip sredi trga si lahko natočite vino. V kozarec s čipom, ki ga kupite za 8 evrov, lahko natočite štirikrat in kozarec nato odnesete domov. Ob naslednjem obisku lahko prispete s tem istim kozarcem in plačate samo 4 evre za štirikratni obhod fontane. Fontana se nahaja na osrednjem trgu v Šmarjeti, poskusite pa lahko cviček, dolenjsko belo in modro frankinjo ter žametno črnino.
Če želite v teh krajih ostati še kakšen dan, lahko tudi prenočite. Sama sem bivala v prekrasni zidanici z najlepšim razgledom. Je pa asfaltirana cesta do nje res zelo strma, a zaradi samega razgleda in zelo lepo urejene koče se izplača priti do nje.
Obisk Klevevža predstavlja čudovit izlet v objemu vinogradov in termalnih voda. Klevevž, skriti biser pri nas, je še precej neokrnjen in naj bo še dolgo tako.
Julij 2021