V neposredni bližini Beltincev se nahaja priljubljena izletniška točka ‘Otok ljubezni’, ki je naravni otok na reki Muri v vasi Ižakovci. Od Murske Sobote je oddaljen 15 kilometrov. ‘Otok ljubezni’ obstaja že od nekdaj; pravijo, da so se tam kopali zaljubljenci in tudi grajska gospoda, med njimi tudi grofica Marija Zichy z gradu Beltinci. Otok ljubezni je sicer jasa na naravnem otoku, ki je obdana z rečnim rokavom v vasi Ižakovci.
Danes se na otoku nahaja plavajoči mlin in brod, s katerim še danes ohranjajo stari način prečkanja Mure. Brod je sestavljen iz dveh plitvih čolnov, ki sta povezana s ploščadjo, vse skupaj pa je pritrjeno na jekleno vrv. Brod se prek reke pomika s pomočjo rečnega toka. Iz enega brega na drugi breg (dolžine cca. 100 metrov) potrebujete z brodom dobrih 5 minut plovbe. Na brod sem se vkrcala tudi sama, da bi me popeljal na drugi breg reke. Bil je vroč avgustovski dan, a na drugi breg nismo prišli. Do tja nas je ločilo samo nekaj metrov, a zaradi nizkega vodostaja reke na nasprotni breg nismo prišli. Če bi plovbo nadaljevali, bi lahko namreč nasedli. Moram pa pohvaliti voznika broda; gospod je zelo prijazen, dovoli, da tudi sami preizkusite krmilo broda, a daleč ne boste prišli. Ko boste preizkusili krmilo, boste ugotovili, da ni tako enostavno, kot izgleda.
Vožnja z brodom je plačljiva, prav tako ogled mlina. Mlin v Ižakovcih je bil zgrajen leta 1999 po izvirnih načrtih in je v celoti iz lesa. Skupaj z velikim mlinskim kolesom stoji na dveh čolnih. Poleg ogleda mlina imate možnost tudi nakupa moke.
V ‘Brežni hiši’ ob mlinu se nahaja stalna razstavna zbirka ‘Bujraštvo na reki Muri’ in prodajalna z izdelki domače obrti, kjer se najde tudi moka prav iz tega mlina.
Na otoku vsako leto organizirajo tradicionalno zabavno in kulturno prireditev Bujraški dnevi, ki ohranja ljudsko izročilo in kulturno dediščino. Bujraš je oznaka za delavca na reki Muri, ki je tudi živel neposredno ob reki. Bujraštvo ni bilo cenjeno delo in bilo je težko. Reka Mura je vsako leto poplavljala bregove, odnašala mline in brode, zato so se organizirali bujrati. Delali so v mesecih, ko je imela reka najnižji vodostaj. Muzej na otoku predstavlja orodja, ki so jih nekoč uporabljali bujraši. Bujrašev danes ni več, se pa v njihov spomin vsako leto priredijo ravno Burjaški dnevi. Društvo za kulturo in ljudsko izročilo Ižakovci pa na otoku prikazuje tudi potek predelave lanu, prejo lanu in njegovo tkanje.
Na otoku pa se je možno tudi le sprehajati; sprehod je lahko zelo prijeten, oblikujete pa si ga lahko sami po lastnih željah in raziskovalni žilici. Še posebej se prileže sprehod v vročih poletnih dneh ob rečnem bregu med drevesi. Poti so označene s smerokazi, vodijo pa tudi skozi gozd, čez mostove ljubezni, park, na poti pa sproti naletite na številne klopi ljubezni. Ob poplavnih območjih reke so hiše postavljene na kolih, kar služi kot zaščita pred poplavami. Zato boste lahko med sprehodom na otoku opazili številne lesene hiške, ki stojijo na kolih.
Parkirišče se nahaja le nekaj metrov stran od mlina, je veliko in brezplačno. Ob mlinu, tik ob Muri, se nahaja okrepčevalnica. Na otoku nudijo tudi dodatno kulinarično ponudbo (bograč, bujraške jedi, prekmursko gibanico).
Otok ljubezni je lahko edinstvena lokacija za idilično poroko v naravi ob reki Muri. Otok pa ni namenjen le zaljubljencem; priporočam ga vsem, da ga vsaj enkrat obiščete.
Avgust 2020