Planina pod Golico

Planina pod Golico je naselje nad Jesenicami, ki se nahaja na nadmorski višini med 930 in 1000 metri, tik pod goro Golico.

Planina je danes poznana predvsem kot izhodiščna točka za pot na priljubljeno ⇒ Golico, ki je znana po belih cvetovih, ki vsako leto spomladi prekrijejo vas in okoliške planote. Gre za narcise oziroma ključavnice, kot jim pravijo domačini, ki jih je med sezono nezaželeno trgati in nabirati.

Narcise se na tem delu najprej množično pojavijo po nižjih pobočjih nad Jesenicami, kasneje pa še višje, tudi na priljubljeni Golici . Največ narcis na nižjih vrhovih pod Golico boste deležni na travnikih med vasicami Plavški Rovt, Planina pod Golico in Javorniški Rovt. Planote so tudi veliko manj obljudene od priljubljene Golice, a so vseeno vredne obiska.

Pot na Planino pod Golico je dostopna iz Jesenic pri zdravstvenem domu oziroma pri Kosovi graščini, po tako imenovani Stari Rudni poti, po kateri so nekoč tovorili rudo. Pot je nezahtevna, sprva hodimo po gozdni poti, katera se po slabi ure hoje priključi asfaltni cesti, ki pelje do vasice Planina pod Golico.

V Savskih jamah so rudarili že pred letom 1381. Dokaz za to je Ortenburški rudarski red, ki ga je grof Friderik Ortenburški podelil rudarjem v Planini. To je najstarejše napisano rudarsko pravo na Slovenskem, v njem pa so napisane dolžnosti in pravice rudarjev izpod Golice. Zaradi pomanjkanja rude je rudarjenje v začetku 20. stoletja v Planini zamrlo.

Leta 2005 je ponovno oživelo manjše smučišče Španov vrh. Na Planini, na spodnji postaji žičnice, se nahaja okrepčevalnica, kjer se lahko okrepčate s čajem ali kavo.

V drugi polovici 17. stoletja je bila zgrajena župnijska cerkev Sv. Križa, okoli katere se je izoblikovalo jedro vasi, ki se je kasneje širilo. Cerkev je danes obnovljena in dobro vzdrževana, s svojim zvonikom pa pritegne pogled slehernega pohodnika.

Danes ima na Planini skoraj vsaka hiša ob poti nekaj posebnosti. Pri Razingerjevi domačiji pa se nahajajo kar »Alpe v malem«, ki nastajajo že več kot 30 let. Že od daleč vas bo pozdravil »sosedov Francelj« in mojster, rezbar in slikar Cena Razinger, ki je košček raja ustvaril kar pred domačo hišo.

Nikakor ne smete spregledati niti maket smučarskih skakalnic, ki stojijo za hišo v pomanjšanem merilu. Na mednarodni razstavi, ki jo vsako leto prirejajo v Vatikanu, so bile na ogled tudi jaslice mojstra Ceneta.

Ogled »Alp v malem« je brezplačen, lahko pa prispevate simbolični znesek, ki bo ustvarjalcu pomagal pri nakupu materialov.

Nazaj v Jesenice pa se lahko odpravite po drugi poti in sicer po poti, ki vodi v vasico Plavški Rovt. V gozdu boste naleteli na mogočno steno. Ker je stena navdušila ljubitelje plezanja, je danes tu, visoko pod Golico plezališče Mirna peč.

   

Maj 2023

 

 

 

Dodaj odgovor