Je najvišje ležeča planinska koča, ki se nahaja na Vršiču. Do najvišjega vrha Vršiča ( 1737 m ) jo loči le nekaj metrov.
Na vzpetini nad domom je razgledna ploščad z označenimi vrhovi. Do razgledne točke je le 5 minut hoje. Od tu je lepo viden obraz Ajdovske deklice, ki so ga oblikovale odlomljene skale.
Danes je prelaz Vršič najvišji slovenski cestni prelaz, ki od pomladi do zime povezuje Gorenjsko in Trento. Pozimi je prelaz zaprt za promet.
Iz Kranjske gore se peljemo proti Bovcu ali obratno po ovinkasti gorski asfaltirani cesti z 25 serpentinami na eni strani. Ko se pripeljemo na vrh prelaza (1611 m) parkiramo na urejenih parkiriščih ali kar ob cesti, ker žal ni dovolj parkirišč. Za parkirnino je potrebno odšteti 3 EUR. Če parkirate ob cesti ravno tako plačate parkirnino.
Prelaz je zelo priljubljena turistična točka, ki ga vsako leto obišče veliko turistov. Največji problem je parkiranje, zato priporočam, da pridete dovolj zgodaj ali pa parkirate nižje, pri Erjavčevi koči.
Od zgornjega parkirišča se nato v nekaj 10 korakih po asfaltirani cesti sprehodimo do Tičarjevega doma na Vršiču. Od tu naprej pot nadaljujemo po lepi široki nezahtevni makadamski cesti, ki se prične zmerno vzpenjati. Pot je ves čas lepo razgledna na okoliške vršace in pelje mimo ostankov bunkerjev.
Na označenem razpotju nadaljujemo naravnost po cesti, s katere se nam odpre še lep pogled na Ajdovsko deklico. Nato cesta zavije levo ter nas po nekaj minutah hoje pripelje do Poštarskega doma. Pot je nezahtevna, lepo označena in prehodili jo boste v slabih 20 minutah.
Ob Poštarskem domu boste opazili oznake za vrh Vršiča (1737 m), ki nas usmerijo na vidno stezico, ki pa je nekoliko bolj strma in kamnita. Zato previdnost in planinska obutev ne bo odveč. Po približno 10 minutah bomo na vrhu, kjer je tudi skrinjica z žigom. Pogled na vse strani je zelo lep.
Nazaj grede se lahko ustavite v Poštarskem domu in si v čudoviti naravi vzamete čas za kosilo. Ponujajo domače jedi, predvsem jedi na žlico, imajo zelo dobro kislo mleko, žgance in seveda brez štrukljev z borovničevim nadevom se ne gre domov.
Vršič velja za eno pomembnejših izhodišč za planinske ture na vrhove kot so Mala in Velika Mojstrovka, Prisojnik, Razor, ⇒ Slemenova špica,… ali krajše sprehode po bližnji okolici. Zato je prelaz zelo priljubljen med pohodniki. Nekateri sprehodi so primerni tudi za mlajše otroke in malo manj vzdržljive izletnike.
Prelepih razgledov pa se nikoli ne naveličamo. Priporočam le, da ga obiščete v zgodnjih jutranjih urah, ali med tednom, ko bo izletnikov zagotovo manj.