Ptuj

Ptuj je najstarejše mesto v Sloveniji, mesto kurentov, mesto, ki stoji na starih vinskih kleteh.  Mesto pod gradom, v katerem se nahaja eden najbolj obiskanih slovenskih muzejev. In mesto, ki ima terme le nekaj minut stran od starega mestnega središča.

Od Ljubljane je oddaljen 130 kilometrov. Gre za mesto, prijazno obiskovalcem, kjer lahko izbirate med kulturnimi znamenitostmi, prireditvami ali festivali, ki vam bodo polepšali dan oziroma obisk. Po drugi strani pa se lahko odločite za sprostitev v bližnjih termah Ptuj.

Srednjeveški Ptuj pozdravi obiskovalca že od daleč, saj se na grajskem griču že z daljave opazi Ptujski grad. Še posebej lep razgled na grajski grič je z mostu, ki je namenjen samo pešcem in kolesarjem.

Ptuj ima lepo in zanimivo staro mestno jedro. Nad mestom se ponosno dviguje Ptujski grad, ki je eden najimenitnejših gradov v Sloveniji. Od mestnega jedra do samega gradu je le slabih 10 minut hoje. V gradu si danes lahko ogledate izjemne muzejske zbirke Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož, v njih pa se nahajajo tako glasbila, orožje, kot tudi tradicionalne pustne maske. Najlepšega razgleda na mesto Ptuj z okolico in Ptujsko jezero boste deležni prav z gradu. Ptujsko jezero je največje slovensko umetno jezero. Domačini mu zaradi svoje velikosti pravijo kar ‘ptujsko morje’. Nastalo je z zajezitvijo reke Drave, danes pa je jezero raj za ptice in privlači vse ljubitelje rekreacije.

Mestni trg na Ptuju je najbolj priljubljen trg med domačini s čudovitimi zgradbami, med katerimi izstopa mestna hiša (magistrat) iz začetka 20. stoletja. Zgradba je delo dunajskega arhitekta Maxa Ferstla – v prvem nadstropju so najpomembnejše občinske pisarne, v drugem nadstropju pa je slavnostna poročna dvorana z galerijo. Na nasprotni strani ceste je hiša iz 18. stoletja, v kateri se danes nahaja mestna kavarna Evropa z dolgoletno tradicijo. Ob pitju kavice lahko ob sobotah tudi opazujete mladoporočence in uživate na osrednjem ptujskem trgu, na katerem stoji kip Sv. Florijana, ki mesto varuje pred požari.

Dokazi o prvih zgradbah okrog trga segajo še v čas antike. Po 12. stoletju se je mesto začelo širiti tudi na vzhodni del. Danes v mestu na zgradbah prevladuje vpliv romantike, ki so ga trgu nadeli italijanski gradbeniki v 16. stoletju in je bila kasneje dopolnjena z raznimi baročnimi dozidavami.

Še posebej pa je za obiskovalce mesta zanimiv Slovenski trg. Do 12. stoletja se je mesto na tem mestu končalo in se kasneje začelo širiti proti vzhodu. Danes je na tem mestu veliko spomenikov in zgodovinskih zgradb. Obiskovalec si lahko ogleda Orfejev spomenik, ki je visok 5 metrov in je v srednjem veku služil kot sramotilni steber, o čemer pričajo 3 luknje v njem. Skoraj nemogoče je spregledati mestni stolp. Zanimiv je zaradi svoje baročne, rdeče strehe v obliki čebule. Ptujska cerkev, cerkev Sv. Jurija iz 12. stoletja, je bila večkrat dozidana, zato je na njej možno najti veliko različnih slogov, med katerimi prevladujeta gotika in barok. V mestu si lahko ogledamo še gledališče, Lutenberško hišo, v kateri je danes turistični informacijski center, pa tržnico…


Dravska ulica poteka vzporedno z reko Dravo in nudi lepe razglede na reko in okolico. V tem delu se nahaja Dravski stolp. V bližini oziroma na levem bregu reke Drave lahko opazite znano gostilno Ribič. Zaradi svoje priljubljenosti je vedno dokaj zasedena, zato je zaželena predhodna rezervacija.

Je pa v samem mestu skoraj na vsakem vogalu veliko ponudbe s hrano in pijačo, tako da lačni in žejni od tu zagotovo ne boste odšli. Priporočam vam zelo okusen domači sendvič z domačim kruhom, namazan z zaseko in nadevan z mesom iz tunke, ki ga lahko dobite kar v tamkajšnji lokalni pekarni.

Ptujsko jezero, domačini mu pravijo Ptujsko morje, saj je prav zares videti tako, je priljubljena izletniška točka. Je največje slovensko stalno umetno jezero. Okoli jezera je zgrajen 12 kilometrov dolg nasip z urejeno makadamsko sprehajalno in kolesarsko potjo, zato se lahko okoli jezera podamo peš ali s kolesom. Tudi sama sem obkrožila “morje ” s kolesom, pot je nezahtevna, in ves čas poteka po ravnem. Vmes lahko tudi naredite kakšen postanek za kavico.

 

Kurent ali Korant je najbolj priljubljen in množično prepoznaven tradicionalni pustni lik. Po starodavnem verovanju je kurent demon, ki odganja vse slabo, prinaša srečo in zadovoljstvo ter v deželo vabi pomlad. Kurentovanje je najbolj poznana prireditev in je značilna za Ptuj, odvija pa se vsako leto v času pustovanja. Prireditev poteka več dni in privabi množice ljudi. V času pustovanja sem obiskala mesto tudi sama, en dan pred glavno zaključno povorko in dan po večernem kurentovanju, in ni mi bilo žal. Bilo je čudovito vreme, pretirane množice obiskovalcev ni bilo (saj je bil ravno ta dan namenjen krajšemu »pustnemu počitku«). Po mestu so nas zabavali kurenti v veliko manjšem številu, zato sem jih imela možnost pobližje spoznati, se fotografirati z njimi, pa tudi zaplesali smo po njihovo. Res, bilo je zabavno in nepozabno.

Sprehod po najstarejšem mestu vas popelje mimo čudovitih srednjeveških hiš. Meščanske hiše so postavljene na kamnitem tlakovanem trgu, ki te še bolj pritegnejo. Slikovito mesto je prava zakladnica zgodovine, ki stoji na starih vinskih kleteh, kar priča tudi o tisočletni vinski tradiciji.

V rovih pod Ptujskim gradom se lahko udeležite tudi vinske degustacije v popolni temi.

Mesto ni veliko, parkirate lahko na plačljivih parkiriščih tik ob centru (ob vikendih so parkirišča brezplačna), nato pa se peš podate na raziskovanje tega čudovitega mesteca.

Fotogalerija

Dodaj odgovor