Reka in Trsat

Reka (hrvaško: Rijeka) je tretje največje mesto na Hrvaškem in največje pristanišče v državi. Leži ob Kvarnerskem zalivu na severni obali Jadranskega morja, ‘stisnjena’ med Učko na eni strani in morjem na drugi strani. Od Ljubljane je oddaljena 115 kilometrov.

Kljub temu, da je Reka zaradi gospodarskega pomena nekoliko manj privlačna za turiste, je mesto vsekakor vredno ogleda. Iz preteklih obdobij je namreč ohranilo bogato kulturno dediščino, prav tako pa ima bogato zgodovino. Prav zaradi tega se mesto med drugim ponaša s pomorskim, zgodovinskim in naravoslovnim muzejem.

Parkiranje je možno na plačljivih parkiriščih ob obali, kjer se lahko obiskovalec peš poda na ogled glavnih znamenitosti mesta. Na sprehodu tik ob obali je možno občudovati ladje v največjem hrvaškem pristanišču, možno pa je zaviti tudi na glavno sprehajalno ulico Korzo, ki mu pravijo tudi ‘srce Reke’ – tam se vsakodnevno sprehaja na tisoče ljudi. Ulica, ki ‘živi’ tudi pozimi, je polna trgovin, kavarn, barov, galerij in restavracij. Od obale je oddaljena le dobrih 5 minut.

Glavni spomenik na Korzu in simbol Reke je grajski stolp z mestno uro, ki stoji na vhodu. Zgrajen je bil v 17. stoletju – samo mesto je bilo vse do konca 18. stoletja namreč ograjeno z zidovi. V mestu je tudi kar nekaj cerkva – Kapucinska cerkev gospe Lurdske se nahaja le nekaj metrov stran od grajskega stolpa. Katedrala Svetega Vida je najbolj pomembna cerkev v starem delu RekeSveti Vid je tudi zaščitnik mesta.

Guvernerjeva palača, nekdanje razkošno bivališče guvernerja Reke, je najbolj prepoznavna znamenitost mesta. Danes je v njem pomorski in zgodovinski muzej hrvaškega Primorja.

                        

Ena izmed nadvse priljubljenih lokacij med domačini je Riječka tržnica. Tržnica je pravi okras mesta, zgrajena pa je bila sredi 19. stoletja ter stoji poleg Hrvaškega narodnega gledališča Ivana Zajca. Večji del obiska v Reki sem se sicer zadržala na 138 metrov visoki vzpetini nad sotesko Reke, kjer stoji stara trdnjava Trsat. Tam sem občudovala srednjeveško trdnjavo, cerkev Sv. Jurija in čudovit razgled na Kvarnerski zaliv.

Trsat je od centra Reke oddaljen 4 kilometre. Možno se je pripeljati z avtomobilom in parkirati na urejenih parkiriščih. Trsat je bil nekdaj samostojno naselje, danes pa je le še del mesta. Osrednja točka Trsata je romarska cerkev Matere Božje, postavljene leta 1453, ob kateri stoji frančiškanski samostan. Za obisk Trsata oziroma ogleda trdnjave ni potrebna vstopnina. Ker leži na hribčku, je z njega čudovit razgled na zaliv in mesto, je pa tudi odlična razgledna točka za opazovanje sončnega zahoda.  

Kot srednjeveška trdnjava je bila od 13. do konca 15. stoletja v posesti Frankopanov, ki je kasneje prišla pod upravo Madžarov. Leta 1750 jo je močno poškodoval potres. Leta 1826 jo je nato kupil avstrijski maršal Laval Nugent in jo obnovil tako, da je ohranila prvine zgodnjesrednjeveške utrdbe. Sedaj je kulturnozgodovinski spomenik.

                         

V času mojega obiska je bil praznični december, prav zaradi tega je bilo mesto še posebej čarobno in pravljično, okrašeno z neštetimi lučkami – svoj čar pa je k obisku dodalo tudi ‘malo mestece’ Trsat.

Fotogalerija

Dodaj odgovor