Sevnica / Grad Sevnica

Najlepši razgled na dolino reke Save, okoliško hribovje in stari del mesta Sevnice je z Grajskega griča, ki se nahaja nad starim mestni jedrom. Mesto, ki leži ob reki Savi, se deli na stari in novi del. Ko je v 19. stoletju skozi Sevnico stekla železnica, se je izven Glavnega trga, ob železniški postaji, začel razvijati novi del mesta. Sevnica je postala mesto leta 1952 in je danes  upravno središče istoimenske občine.

Nad starim mestnim jedrom, na razglednem grajskem griču (ki leži na 249 metrih nadmorske višine) stoji lepo ohranjen srednjeveški grad Sevnica. Pod gradom se nahaja osrednji, najstarejši del mesta, Glavni trg, z župnijsko cerkvijo sv. Nikolaja in cerkvijo sv. Florjana.

Grajski park in grad je dostopen peš, s kolesom ali z avtomobilom. Pešpoti čez grajsko pobočje so urejene, sprehod v zmernem vzponu pa vam bo vzel slabih deset minut.

Do gradu se lahko sprehodite po poti, ki se začne pri spodnjem Sevniškem gradu. Spodnji Sevniški grad (iz leta 1613)   je danes najstarejša stavba na Glavnem trgu in ima  status kulturnega spomenika. Legenda pravi, da je spodnji grad povezan s Sevniškim gradom s podzemnim rovom. Danes je v spodnjem gradu sedež občine Sevnice.

Grad Sevnica je eden izmed lepših ohranjenih gradov v Sloveniji. Prvič je bil grad pisno omenjen leta 1309, zgrajen naj bi bil v času Salzburškega nadškofa Konrada I. V lasti Salzburške nadškofije je grad ostal vse do leta 1803. Nato je postal lastnik Johann H. Rebenburg, ki je v okolici gradu zasadil park, na južnem pobočju grajskega hriba pa je uredil tudi terase in zasadil trte.

V drugi polovici 19. stoletja je grad zamenjalo več lastnikov. Zadnja lastnica gradu je bila grofica Matilda Arco Z. Po vojni je bil grad nacionaliziran, večina dragocene grajske opreme se je porazgubila in v grad so se naselili siromašni ljudje.

Proti koncu 20. stoletja so se sčasoma v gradu in njegovi okolici začela prenovitvena dela.  Ponovno so uredili grajski vinograd na terasah. Zasadili so 500 trt modre frankinje in danes je vinograd turistična zanimivost. Ob grajskem vinogradu se nahaja tudi grajska vila z apartmajem.

Poleg vinograda so v grajskem parku na ogled številni kipi, vodnjaki in mogočna drevesa, ki so opremljena z informativnimi tablami.

Notranjost gradu si lahko ogledate v spremstvu turističnega vodnika, ki vas podrobno seznani s pestro zgodovino gradu. Za ogled je potrebno plačati vstopnino.

Ogled gradu vključuje tudi predstavitev kratkega filma o Sevnici in zgodovini gradu. Film se predvaja v spodnjih prostorih, kjer je bil nekoč v 80. letih prejšnjega stoletja ‘Disco club’. Na gradu se nahaja tudi čudovito renesančno grajsko dvorišče, obkroženo z dvonadstropnimi arkadami, kjer se nahaja tudi vodnjak želja.

Po grajskem stopnišču se boste sprehodili v zgornje razstavne prostore, do soban baročnega salona s stilnim pohištvom. Stropovi hodnikov so poslikani z zanimivimi zrcalnimi poslikavami. V veliki jedilnici so razstavljeni grbi, ki so jih prinašali ostali lastniki gradov. Posebnost gradu je prav gotovo soba s prekrasno poslikavo Štirih letnih časov iz baročnega obdobja.

Kmalu zatem boste vstopili v poročno dvorano, saj na gradu organizirajo tudi romantične poroke, ter si poleg občasnih razstav ogledali tudi zanimive stalne zbirke, kot je šolski muzej z urejeno staro učilnico, gasilsko zbirko, razstavo o izgnancih, grajsko kapelo, zbirko kamnitih spomenikov ter zbirke del umetnika Ivana Razborška in Rudija Stoparja.

Na koncu ogleda pa vas vodič popelje v Lutrovsko klet iz 16. stoletja, ki stoji spodaj na vzhodnem pobočju gradu. Zadnja lastnica gradu, grofica Matilda, je v tej kleti uredila grobnico, v kateri je pokopana njena hči. Danes v Lutrovski kleti potekajo različne prireditve in koncerti, saj je klet izredno akustična, stene kleti pa krasijo čudovite poslikave.

Po končanem ogledu se lahko sprostite ob kozarčku modre frankinje in uživate na terasi grajske kavarne z lepim razgledom.

Sevnica je znana po sevniški salami, modri frankinji in seveda Melaniji. V sprejemnici gradu se nahaja grajska prodajalna s spominki ter sevniškimi dobrotami, med katerimi lahko najdete okusno sevniško salamo, modro frankinjo in Melanijeve čokoladice. Grajski prostori se sicer oddajajo tudi za poslovna in zasebna srečanja, pogostitve, različna praznovanja in poroke.

Sevnico z okolico lahko odkrivate tudi na urejenih kolesarskih in pešpoteh, ki so večinoma speljane ob reki Savi. V starem delu mesta, ko se zavije pod železniško progo, se na desni strani nahajajo kamnite skulpture, v katere so vklesana reliefna znamenja, imenovana kozmogrami. Pot energije oziroma Geopunkturni krog je speljan vzdolž reke tako, da daje energijsko spodbudo in vodno kvaliteto od izvira do izliva.

 

Na poti domov sem obiskala naselje Blanco, kjer danes stoji spomenik v spomin in opomin na največjo tragedijo na vodi pri nas, ki se jo spomnimo kot ‘zadnji spust po reki Savi od Sevnice do Brestanice’.  Skulptura ‘Sonce se je zjokalo’ je delo umetnika Rudija Stoparja. Njegova številna umetniška dela pa so na ogled tudi na Sevniškem gradu.

Sevnica s svojo okolico je pravi kraj za pobeg od množičnega turizma, ki ponuja veliko naravnih, kulturnih in zgodovinskih  lepot in zanimivosti. Sevničani pa vas vsako leto vabijo na festival modre frankinje, ki je edinstven vinsko-kulinarični dogodek pri nas.

Fotogalerija

Julij 2023

 

 

 

 

Dodaj odgovor