Škofja Loka

Manjša srednjeveška mesta, v katerih za trenutek pomisliš, da se je čas ustavil vas bodo zagotovo očarala. Eno izmed teh je Škofja Loka, ki se nahaja slabih 30 minut vožnje iz Ljubljane.  Če kraj obiščemo z avtomobilom, lahko parkiramo v novejšem delu mesta na plačljivih parkiriščih in se peš podamo v stari del mesta. Parkiranje pa je možno tudi pod mostom (2 uri brezplačno), ko na križišču zavijemo levo in se spustimo po klancu navzdol ali v sosednji vasici Puštal.

               

Najstarejši kamniti most v Sloveniji ter eden najstarejših v Evropi je Kapucinski most, ki je glavna znamenitost mesta.  Največ fotografij, povezanih s Škofjo Loko, je ravno z motivom tega mostu.  Na njem stoji kip Svetega Janeza Nepomuka z loškim grbom. Čez Kapucinski most se je možno sprehoditi ali zapeljati z avtomobilom, a vendar je pogled nanj najlepši, ko se ga opazuje z novega mostu nasproti. Navdušeni boste nad njegovim veličastnim obokom, ki se ob jasnem vremenu zrcali v reki.

  

V starem mestnem jedru, na glavni ulici se nahajajo stare hiše s čudovitimi poslikavami. V srednjem veku je bila v mestu močno razvita obrt in trgovina, kar je opazno še danes. Ulica nas vodi mimo župnijske cerkve Sv. Jakoba,  pri tem obhodimo lep meščanski dvorec  oziroma Homanovo hišo (ki je danes poznana kavarna in slaščičarna), in gremo mimo kamnitega vodnjaka, kjer se je možno tudi odžejati. Na koncu ulice so stopnice, ki vodijo do Loškega gradu. Vzpon je kratek in vzame slabih 10 minut hoje delno po stopnišču, delno pa po asfaltirani poti, lahko pa se že na glavni ulici v starem mestnem jedru zavije v ozko ulico, ki je tlakovana in vodi mimo lepo ohranjenega mestnega obzidja proti vrhu. Loškim grad se nahaja v neposredni bližini starega mestnega jedra, ki je odprt tudi za oglede.

   

Na vrhu grajskega griča je lep razgled na novi del Škofje Loke.  Okoli gradu SO urejene prijetne sprehajalne poti, ki vodijo v bližnji gozd.  Sredi grajskega vrta stoji zelo lepo ohranjena Škoparjeva hiša s črno kuhinjo iz 16. stoletja, ki predstavlja bivalno kulturo takratnih malih kmetov. Ogled hiše je možen po predhodnem dogovoru. Na gradu si lahko ogledate stalne zgodovinske in arheološke zbirke, ki prikazujejo bogastvo samega mesta, tam pa so razstavljene tudi stalne in občasne razstave slik. V pritličju se nahaja starodobno pohištvo, grad pa krasi tudi poslikana meščanska keramika in ostala srednjeveška umetnost. V prvem nadstropju pa je na ogled galerija likovnih umetnikov, črna kuhinja, prikaz poljedeljstva, prehrane, obrti, možno si je ogledati tudi arheološko zbirko in še veliko drugih zanimivih stvari. 

     

Mesto je privlačno za obisk v vseh letnih časih. Če se želite le sprehoditi okoli gradu ali pa malo posedeti v kateri od kavarn na mestnem trgu, je Škofjo Loko priporočljivo obiskati v toplih in sončnih dnevih. Prav poseben čar pa da Kapucinskemu mostu  in Loškemu gradu zima, ko mesto pobeli sneg.

Čarobno praznično vzdušje v starem mestnem jedru poteka vse dni v mesecu decembru, zato je mesto priljubljena destinacija tudi za predbožični enodnevni izlet.

Najlepši razgled na Škofjo Loko pa je prav gotovo pri cerkvi Sv. Križa, ki se nahaja nad naseljem Puštal. Cerkev stoji na nižjem griču , t.i. Hribec, ki je le streljaj oddaljen od Škofje Loke. Do Puštala se lahko  sprehodimo kar iz starega mestnega jedra v Škofji Loki saj je iz mesta dostopno prek Puštalskega mostu. Pri Puštalskem gradu naredimo kratek vzpon, ki vodi mimo kapelic križevega pota do cerkve Sv. Križa. Od nje se odpre razgled na Puštal in Škofjo Loko z gradom, lepo se vidi Lubnik z okoliškimi hribi in za njim Ratitovec.

 

Enodnevni izlet, Januar 2019

Dodaj odgovor