Strunjan je istrsko manjše mestece, ki se nahaja med Izolo in Piranom v občini Piran. Leži ob Strunjanskem zalivu, v dolini Strunjanskega polotoka in na prisojnih pobočjih 116 metrov visokega griča, ki se na severu strmo spušča proti morju in konča z visokim klifom.
Med potjo z Izole proti Piranu boste najprej opazili Pinijev drevored, ki je star okoli 90 let. Začne se malce pred odcepom na lokalno cesto, ki vodi v Strunjan.
Med Strunjanom ter Izolo se nahaja najdaljši del naravnega morskega obrežja pri nas, ki je zavarovan kot krajinski park. Najznačilnejši del krajinskega parka Strunjan je 80 metrov visok Strunjanski klif, ki je skupaj z 200 metrskim pasom morja pod njim razglašen za naravni rezervat. Obiskovalce krajinski park poziva, naj se držijo označenih poti, saj je krušenje klifov lahko nevarno. Dostop do same obale pod klifi ni prepovedan, a vas table opozarjajo, da je prehod do tja na lastno odgovornost.
Najbolj obiskan je Strunjanski križ, s katerega se ponuja čudovit razgled na Tržaški zaliv in severno obalo Strunjanskega polotoka. Desno od Strunjanskega križa se nahaja del slovenske obale, ki velja za najlepšega, in sicer ⇒ Mesečev zaliv. Do ene izmed najlepših slovenskih plaž se lahko sprehodite po sprehajalni poti tik nad prepadnimi stenami. Poti vodijo tudi do samega vznožja ob morju oziroma prodnate plaže ob vznožju klifov, ki lahko predstavlja odlično idejo za pobeg od vsakdana. Je pa potrebna previdnost tako pri samem sestopu do plaže kakor pa tudi med samim zadrževanjem pod klifi. Od Strunjanskega križa se pot nadaljuje proti strunjanskemu rtu. Strunjanski klif je s svojimi 80 metri višine in 4 kilometri dolžine najvišji in tudi najdaljši klif na vzhodni jadranski obali.
Približno 50 metrov od plaže Talaso se nahaja večje plačljivo parkirišče. Od parkirišča do Strunjanskega križa boste potrebovali približno 15 minut zmerne hoje v klanec. Skoraj povsem do križa se je možno pripeljati z avtomobilom, vendar vam slednje ne priporočam, saj je parkirišče tik ob njem skoraj vedno prezasedeno.
Strunjan ima urejeno plažo (kopališče Talaso) ki je deloma kamnita ter deloma betonska. Iz plaže se razprostira prelep pogled na piransko cerkev. Letos so plažo prenovili in bo letošnje kopalce pričakala v prenovljeni podobi.
Laguna Stjuža je edina slovenska morska laguna, ki se nahaja v Strunjanu. Je zelo plitva, gibanje vode pa je odvisno od oseke in plime. V Stjuži je veliko ptic, najbolj pogosti vrsti med njimi sta siva in bela čaplja.
Na koncu zaliva se nahajajo najmanjše soline v Jadranu. Strunjanske soline imajo status zavarovanega območja saj so pomembne tako s kulturno varstvenega kot naravovarstvenega vidika. Posebno doživetje je tudi sprehod čez soline.
Strunjan je namenjen vsem tistim, ki si želijo bolj mirnega oddiha. Prebivalci se ukvarjajo z vinogradništvom, sadjarstvom, v teh krajih pa lepo uspeva tudi kaki ali zlato jabolko, kot mu tudi pravijo.
Vsako leto v mesecu novembru organizirajo prireditev – praznik kakijev. Na stojnicah prodajajo kakijeve sadeže, v šotoru pa se lahko prepričate, da je mogoče iz kakija pripraviti veliko okusnih jedi. Največja vrsta v šotoru je pri sladoledu z okusom kakija, marsikdo pa je bil začuden ob pogledu na kakijev kruh.
Za izlet v Strunjan se lahko določite v vseh letnih časih, saj vas lahko vedno vas očara. Mestece mi je ljubo bolj po sami naravi in malce manj zaradi morja. Na tem mestu raje kot da poležavam na plaži, raziskujem in se sprehajam po tem prelepem koščku obale.
Junij 2020