Vodnikov dom na Velem polju

Vodnikov dom na Velem polju je planinska postojanka, ki stoji nad dolino Velega polja, ob vznožju pobočja Tosca In Vernarja na višini 1817 metrov. Dom nosi ime po slovenskem pesniku Valentinu Vodniku. Prva planinska koča je bila tu zgrajena in odprta že leta 1895. V spomin na stoto obletnico vzpona slovenskega pesnika Valentina Vodnika na Mali Triglav (leta 1795) so kočo nato poimenovali v čast Valentinu Vodniku.

Dom je odprt v poletnih mesecih oziroma do konca meseca septembra. V domu lahko tudi prespite. Z doma se razprostira zelo lep razgled na Triglav in okoliške vrhove. Na njegovi vzhodni strani se dvigajo zahodna pobočja Tosca, na južni in zahodni strani leži Velo polje, na zahodni strani  značilni Mišelj vrh, na severozahodu pa se odpira čudovit pogled na Triglav.

Do doma vodi kar nekaj poti, vse so daljše (najmanj 3 ure v eno smer), a večina poti je lahkih oz. nezahtevnih – le nekatere so tudi zahtevne.

Do Vodnikovega doma vodi pot iz Ljubljane vse do izvoza za Lesce, kjer sledimo poti proti Bledu. V Bledu se usmerimo proti Pokljuki in se zapeljemo skozi vasico Gorje do Rudnega polja na Pokljuki. Zapeljemo se mimo velikega parkirišča, naravnost do makadamske ceste, ki nas nekoliko naprej pripelje do križišča, kjer nadaljujemo v desno (levo Uskovnica). Tej cesti nato sledimo do parkirišča na koncu ceste (v bližini lahko najdemo oznake za planino Konjščica).

S parkirišča, ki je na koncu ceste, nadaljujemo po širokem in vzpenjajočem kolovozu v smeri Konjščice. Pot preide kmalu v gozd in hoja se spremeni v lahkotno, saj poteka ob levem bregu potoka Ribnica. Iz gozda nas pot pripelje na spodnji rob prostrane Konjščice. Tu steza zavije levo, preči potoček in nas nato pripelje do sirarne na planini Konjščica.

Od tu nadaljujemo s hojo po prijetni travnati poti, ki nas pripelje na zgornji rob planine. Pot nadaljuje v pas rušja in grmičevja in se postopoma začne strmeje vzpenjati. Hodimo naravnost po zmerno strmi poti, ki nas pripelje do Jezerc, kjer se pot nato zravna in zavije levo. Med potjo lahko občudujemo lep pogled na planino Konjščico. Potem, ko prispemo do table, ki označuje osrednje območje TNP-ja, se pot prične zmerno vzpenjati ob hudourniku do Studorskega prevala. Ko smo na Studorskem prevalu, smo prehodili približno polovico naše poti.

S prevala, od koder se nam odpre lep pogled na bohinjsko stran, nadaljujemo naravnost po poti, ki se začne spuščati. Pot se nadaljuje v prečenju pobočij pod Velikim Draškim vrhom in Toscem.  S hojo nadaljujemo le naravnost po razgledni poti. Malce naprej se nahaja umetno izklesana skalna polica, preko katere vodi pot, ki je izpostavljena padajočemu kamenju (aktiven podor!). Na tem delu poti je zelo priporočljiva uporaba čelade.

S hojo nadaljujemo naprej do označenega razpotja, kjer se nam z leve priključi pot iz doline Voje. Gremo naravnost v smeri Vodnikovega doma po položni poti, s katere se nam kmalu odpre lep pogled na Triglav. Po nekaj minutah nas pripelje do našega cilja – Vodnikovega doma.

   

Po takšnem pohodu si vsekakor zaslužimo počitek in se lahko nato predamo le uživanju.  Okolica doma je čudovita, z čudovitimi razgledi na okoliške vršace in na sam Triglav. Dom predstavlja zelo prijetno izhodišče za kratke enodnevne izlete ali za daljše ture. Na planoti pod Triglavom vidimo Dom Planika, desno Triglavski dom na Kredarici. 

Zelo lepa, razgledna in razgibana pohodna tura, kjer je nekaj vzponov, nekaj spustov, le pri skalni polici, kjer je aktiven podor, je malce bolj nevarno zaradi padajočega kamenja, zato je priporočljivo nošenje čelade na tem delu poti. Večji del poti  poteka izven zavetja dreves zato je dobrodošel klobuk ali kapa s ščitnikom. 

 

Z eno besedo čudovit pohodni dan. Da je narava tu res čudovita, pa povedo fotografije. Ko zagledate Triglav, veste, da ste skoraj na cilju.

Fotogalerija

Izlet, September 2020

Dodaj odgovor