Zasavska Sveta gora

Sveta gora spada med najbolj obiskane razgledne točke v Zasavju. Je 852 metrov visok hrib, ki se dviga nad Litijo.

Na vrhu stoji znana romarska cerkev, posvečena Materi božji. Romarska cerkev ima zelo dolgo zgodovino. Cerkev se prvič pisno omenja že leta 1250. Sedanja cerkev je bila zgrajena leta 1753 kot pomembno romarsko središče. Cerkev obdajajo številni spomeniki, posebno mesto pa ima spomenik žrtvam prve svetovne vojne s kipom klečečega vojaka. Ta cerkev pa je slavna tudi zaradi čudežev.

 

 

Posebnost Svete gore je dobro ohranjeno mogočno obzidje, ki je nekoč služilo za obrambo pred turškimi vpadi. Samostojno stoječi zvonik je prvotno služil kot obrambni stolp, v njem pa so še danes vidne strelne line. Zanimivo je tudi nekdanje župnišče z bogato okrašeno zunanjostjo.

Nekaj metrov pod cerkvijo se nahaja planinski dom, ki je odprt vse dni v letu, razen ob ponedeljkih. V domu nudijo pestro izbiro kosil in jedi po naročilu, tam je možno tudi prenočiti. Če boste želeli dom obiskati med vikendom v času kosila, je potrebna predhodna rezervacija mize v notranjih prostorih doma. Dom ima tudi letni vrt, kjer pa rezervacija mize ni potrebna.

Gora je dostopna z avtomobilom, nanjo pa vodijo tudi številne pešpoti. Priljubljena je tudi med kolesarji, saj vsako leto privabi v Zagorje veliko število kolesarjev, ki se podajo na razgibano pot. Z vrha se ponuja čudovit razgled na vse štiri strani neba. Ob dobri vidljivosti se vidi Triglav, Pohorje in Snežnik.

 

Do izhodišča poti pridemo tako, da se zapeljemo do Vač in parkiramo pri cerkvi. Od cerkve se odpravimo po cesti navzdol in takoj na levo. Sprva hodimo po asfaltirani cesti in sledimo oznakam krožne poti GEOSS, ob kateri se nahajajo skulpture iz lesa in informacijske table.

Kmalu prispemo do situle, najznamenitejše izkopanine na Vačah in tudi na Slovenskem. Umetnina neznanega umetnika je najverjetneje nastala na prehodu iz 6. v 5. stoletje pred našim štetjem. Izvirnik situle, ki predstavlja obredno posodo s pritrjenim ročajem, okrašeno s podobami, hrani Narodni muzej Slovenije v Ljubljani.

Od situle se usmerimo desno na makadamsko cesto, kjer nas pot vodi mimo travnika in kamnoloma. Nadaljujemo ves čas po cesti, ki pelje tudi mimo manjšega naselja Vovče. Na koncu vasice pridemo na odprt travnik, s katerega se odpira lep pogled na Kum. S hojo nadaljujemo naprej po cesti in po dobri uri hoje prispemo do križišča, kjer se lahko usmerimo  levo ali desno.  

Planinske markacije so nekje slabše označene ali pa jih sploh ni, zato se orientiramo kar po kapelicah, ki so na poti.

Desna pot je ožja in malce krajša; vodi skozi gozd, kasneje pa pot prečka melišče, kjer se hodi po skalah in pesku. Ta zadnji del poti (dolg približno 20 minut) je bolj strm in je na nekaterih krajših odsekih ozek (v primeru, da ni snega, ni nevarnosti zdrsa, je pa potrebna previdnost).

Od Vač do vrha boste potrebovali slabi 2 uri. Večji del poti je bolj ali manj položen, zato se na trenutke pot kar malce »vleče«, le zadnji del se začne strmo vzpenjati po skalnatem pobočju. V pomoč pri hoji so na izpostavljenih delih tudi jeklenice. 

Cerkev in vse okrog nje (kipi, jaslice, poslikave, razgled) vas bo zagotovo očaralo.

Po isti poti se vrnete do našega izhodišča v Vačah in se lahko zapeljete še v 2 kilometra oddaljeno geometrično središče Slovenije, v Spodnjo Slivno pri Vačah. To je kraj, ki predstavlja središče Slovenije. GEOSS je namreč srce Slovenije, ki ga simbolično označuje obelisk ter simbol naše države.

Sveta gora še danes privablja romarje in ostale pohodnike, ki ljubijo naravo, čisti zrak ter lep razgled. Obisk gore predstavlja čudovit enodnevni izlet, primeren tudi za družine, ob poti pa te z lepimi razgledi obdaja čudovita narava. 

Fotogalerija

Enodnevni izlet, Februar 2020

Dodaj odgovor