V osrčju Notranjske, med Ljubljano in Postojno, se razteza občina Logatec. Skozi to mesto so že stoletja nazaj vodile pomembne poti iz Ljubljane proti Trstu in Reki. Logatec je mesto številnih naravnih in kulturnih bogastev. Malokdo, ki išče ideje za izlet, pomisli na Logatec. Logatec s svojo okolico namreč ponuja veliko možnosti za užitke na svežem zraku in aktivnega preživljanja prostega časa.
Sama sem med obiskom mesta obiskala tri zanimivosti, ki jih bom v nadaljevanju opisala.
Grad Logatec se nahaja ob glavni cesti v starem jedru. Grad oziroma dvorec je bil nekoč sedež logaškega gospostva, že pred letom 1580 pa ga je dal sezidati idrijski upravnik in graščak na Haasberku, Urban A. Današnjo podobo dvonadstropnega dvorca pravokotnega tlorisa z vogalnimi stolpi in renesančnim polkrožnim portalom pa mu je v prvi polovici 17. stoletja nadel knez Janez Anton Eggenberg. Leta 1716 je grad kupil grof Cobenzl, ki ga je na prelomu stoletja odstopil državi. Po 2. svetovni vojni pa je bil grad nacionaliziran, v njem pa so bili prostori vzgojnega zavoda za mladino. Grad ni odprt za javnost, na spletu pa sem zasledila, da so grad sicer preuredili v stanovanja.
Ob gradu se nahaja grajski park z grajskimi lipami, športnim igriščem, nekaterimi igrali, zunanjim paviljonom za piknike in grajsko kavarno. Grajski park je območje, kjer rastejo sto let in več stara drevesa. Park ni velik, a je ravno pravšnji za kratek postanek med krošnjami dreves v naravi, s pogledom na grad.
Dobre tri kilometre od gradu se nahaja Rimska trdnjava na Lanišču. Do nje pridete tako, da se zapeljete v Kalce pri Logatcu, kjer vas bodo oznake za Rimsko trdnjavo usmerile na makadamsko cesto, kjer lahko tudi parkirate. Rimska utrdba na Lanišču z obrambnim zidom se nahaja nad vzhodnim pobočjem Hrušice, od parkirišča pa je oddaljena 5 minut hoje. Utrdba je kvadratnega tlorisa in je bila v uporabi v drugi polovici 4. stoletja kot obrambni stolp. Utrdba je bila je namreč odlična razgledna točka.
Utrdba Ad Pirum je bila velika, z več celotami, ki so varovala prehod čez hribovje in hkrati predstavljala zaledje zapornim obrambnim črtam pred njo. Pozno antična utrdba leži na zahodnem robu Male Hrušice, nad nekdanjo traso rimske ceste, ki je še danes dobro vidna. Utrdba se nahaja ob cesti Kalce–Podkraj, dostop do nje pa je označen kot lahek. Sprehodite se lahko po samem dvorišču trdnjave, pogledate skozi strelno lino in se sprehodite po ostankih rimskega obzidja, ki je lepo viden ob gozdni cesti.
Pika na i tega izleta pa je bila Razgledna ploščad pod Srnjakom. To je nova izletniška pridobitev Logatca, ki je nastalo s prostovoljnim delom planincev. Cilj je na 720 metrih višine, tako imenovani Orlov Grič. Pod najvišjim logaškim hribom Srnjak (919 m) pa se nahaja leseni razglednik, s katerega se ponuja krasen razgled na celotno logaško-ljubljansko kotlino vse do Triglava in Slivnice.
Do ploščadi se lahko od Rimske utrdbe odpravite peš v smeri Grčarevca do oznake razgled. Pot je dobro markirana, vodi v gozd, ni zahtevna, in je primerna tudi za družine. Lahko pa se do tam zapeljete tudi z avtomobilom, ki je od utrdbe oddaljena približno 6 kilometrov, najprej po asfaltirani cesti Kalce-Col, ko zagledate odcep v levo za Srnjak, pa cesta zavije na gozdno cesto, po kateri po kakšnem kilometru ali dveh prispete pod ploščad. Sicer je vožnja po gozdni cesti označena kot vožnja na lastno odgovornost, zato raje kot vožnjo priporočam, da se do ploščadi sprehodite. Tu vas pričaka ob jasnem vremenu panoramski razgled na mesta in vasi pod vami, na prostrana hribovja, vse do Blegoša, Julijcev in vrhov Kamniških Alp. Na vrhu ni koče, je pa nekaj klopi in miz, kjer lahko posedite in pojeste malico, ki ste jo prinesli s seboj.
Logatec z okolico vas bo prav gotovo navdušil.
September 2019